O matracích

   
Proč novou matraci? Jak se vyznat v odborných pojmech Matrace na míru    

 

Jak vybrat matraci, na které se Vám bude dobře spát a ráno budete svěží do práce?

Výběr správné matrace a vlastností, které od matrace očekáváte je velice důležitý. Osobní výběr matrace má bezesporu určité výhody, ale je zapotřebí vybrat takový druh a typ matrace, na které se Vám bude dobře sedět nebo ležet 5 minut nejen v matracovém studiu, nýbrž takovou, ze které vztanete nabití energií plní elánu do práce. Ano, je to tak. Většina lidí usíná na postarší matraci, která možná ani jako nová nebyla příliš vhodná pro uživatele, natož po pěti nebo deseti letech. Vstanou rozlámaní s bolestí v zádech a zkaženou náladou do nového dne. Tento článek Vás nevade na co si dát pozor při výběru.

 

Kazdý spáč ví nebo tuší, jak tuhou matraci by si představoval: měkkou (1), středně mekkou (2), středně stvrdou (3), tvrdou (4) nebo extra tvrdou (5). Obecně se dá říci, že oblíbenější a kvalitnější spánek je na tvrdší matrace. Měkká matrace způsobuje deformaci páterě, bolest v kříži, neklidné spaní (hledání optimální pohohy) ráno pocit nevyspalosti (pokud není způsoben krátkou nebo příliš dlouhou dobou spánku, lidské tělo je plně zregenerováno již po 6-8 hodinách spánku denně). Tuhost matrace je většinou značena škálou tuhostí od 1 do 5ti nebo se dá odvodit podle hodnoty odpor proti ztlačení . Tuhost matrace by měla zejména odpovídat váze uživatele.

  • 1 z (1-5) měkké zejména pro dětské matrace
  • 2 z (1-5) středně měkkou pro lidi s váhou do 40- max 50 Kg
  • 3 z (1-5) středně tvrdou pro lidi s váhou 40-75 Kg
  • 4 z (1-5) tvrdá pro lidi s váhou 75-120 Kg
  • 5 z (1-5) extra tvrdá pro lidi s váhou nad 120 Kg

Výběr matrace na hranici rozmezí je na uživateli, zda-li je mu příjemnější měkčí nebo tvrdší matrace. Tyto hodnoty jsou potvzeny spokojenými spáči, ale není to 100% zaručený návod na výběr správné matrace. Lidé trpící závažnými problémy se zády nebo lidi s vrozenou vadou páteře by měli vybírat matrace výhradně po konzultaci s ortopedem. 

 

Výběr co nejkvalitnější matrace za co nejlepší cenu

Porovnávat matrace mezi sebou není jednoduché. Proto Vám dáme pár tipů a rad na co hledět u matrací podobné cenové kategorie! Materiál jádra matrace z co nejlepšího materiálu v cenové kategorii např:

 

Nejlepší matrace na světě

Pokud Vám někdo tvrdil, že tato nebo tamta matrace je ta nejlepší, nevěřte mu. Nejlepší matrace neexistuje. Každý z nás se od sebe trochu odlišuje, takže pro každého je nejvhodnější jiná matrace. V dalších řádcích si vysvětlíme přednosti a zápory určitých materiálů, ze kterých se matrace vyrábějí. Také nesmíme zapomenout, že kromě výběru kvalitní matrace je stejně důležitý výběr kvalitního roštu. Ani na nich se nevyplácí příliš šetřit. Kromě materiálu je velice důležitým parametrem, kolik zónami matrace disponuje. Zóny jsou v podstatě různé úseky matrace, které mají rozdílnou tuhost nebo profilování. Vzhledem k tomu, že každá část našeho těla je jinak těžká, je zapotřebí, aby každá část matrace byla jinak tuhá a jinak se dokázala přizpůsobit našemu tělu. Pokud tomu ale tak není, můžeme mít zkreslený pocit, že je matrace na jednom místě tvrdá a přitom v bederní oblasti neposkytuje dostatečnou oporu. Kvalitní matrace by měly disponovat alespoň 5ti zónami s rozdílnou tuhostí, ty nejlepší mívají 7 a více.

 

Pružinové a taštičkové matrace

Oba tyto druhy matrace jsou tvořeny pružinami. Rozdíl je takový, že u taštičkových jsou jednotlivé pružiny zašity do textilních sáčků - "taštiček", které dokáží individuálně reagovat na tlak těla a optimálně tak rozložit jeho hmotnost. Také však omezují nepříjemné efekty hlučnosti klasických pružinových matrací. Navíc lze tento typ matrace velmi úspěšně zónovat, tedy do jednotlivých zón matrace vložit taštičky s odlišným průměrem a tuhostí pružin. Výrazným kladem těchto typů je výborná prodyšnost - díky tomu jsou velmi odolné vůči roztočům, plísním a bakteriím. Matrace se vyznačují většinou vyšší tuhostí. Klasické pružinové matrace se hodí spíše pouze pro příležitostné spaní na chatu,chalupu a pod. Pro každodenní použití je vhodná taštičková varianta.

+ vzdušnost matrace, vhodná do vlhkého prostředí nebo pro lidi s nadměrným pocením
+ bodová elasticita
+ velká životnost matrace
- nelze použít v kombinaci s polohovatelným roštem ( deformace pružinového nebo taštičkového jádra)

 

Matrace ze studené pěny

Studené pěny se někdy označují jako HR z anglického High Resilience, tedy vysoce pružné, elastické. Jak již napovídá jejich název, tento materiál se dokáže pružně přizpůsobit lidskému tělu. Zároveň však vyniká pevností a tvarovou stálostí, která zamezuje nežádoucím deformacím. Navíc má studená pěna výbornou prodyšnost, optimálně odvádí teplo a omezuje tím výskyt roztočů,plísní a bakterií.

V zásadě je možné říci, že studené pěny jsou dalším vývojovým stupněm klasických PUR pěn, mají vylepšené vlastnosti i životnost a mohou být dobrou volbou v případě, že máme omezený rozpočet. Doporučujeme volit matrace, které jsou vyrobeny z kvalitní studené peny s parametry  RG 40/38 a 40/45 (objemová hmotnost / odpor proti stlačení- 1 metr krychlový váží 40 kg) s profilováním do 5ti nebo 7mi zón proto, aby došlo k rozložení váhy těla do jednotlivých zón.

+ cenová dostupnost
+ moderní antibakteriální materiály, kvalitní profilování do zón
+ bodová elasticita 
- horší odvod vlhkosti

 

Viscoelastické matrace

Nejnovějším hitem se staly matrace z vysokoelastické polyuretanové, tzv. líné pěny. Tento materiál mění svoji tuhost v závislosti na teplotě a tlaku těla uživatele. To znamená, že matrace při kontaktu s tělesným teplem měkne, tělu ustupuje, čímž dochází k rovnoměrnému rozložení hmotnosti a skvělému přizpůsobení křivkám lidského těla. Tím se dokonale přizpůsobí každému jednotlivci. Díky efektu takzvaného "pomalého vracení se do původní polohy" omezuje tento typ matrace protitlak, nedochází k narušení krevního oběhu a navíc je eliminován vznik proleženin. Svalstvo je během spánku naprosto uvolněné, což přispívá k celkové relaxaci organismu a zmírnění bolestí zad.

+ výborné ortopedické vlastnosti
+ moderní antibakteriální materiály, kvalitní profilování do zón
+ životnost použitých materiálů
+ komfortní spaní

 

Zdravotní matrace

Určitě jste se již setkali s lákavým označením "zdravotní matrace". U zdravotních matrací je nutné si dávat pozor, zda se nejedná pouze o reklamní trik. Může se stát,že někdo tak označí obyčejnou matraci, u které deklaruje nějaké pozitivní vlastnosti, nemusí se však jednat o klinicky testovanou matraci, na kterou byl vydán certifikát nebo posudek ministerstvem zdravotnictví. U matrací, kde proběhlo klinické testování a mají příslušný certifikát, je možné očekávat skutečně výjimečné vlastnosti a konstrukci, která omezuje tvorbu proleženin, pocení a poskytuje vhodnou oporu pro páteř. Tyto matrace jsou vhodné pro dlouhodobě nemocné pacienty a používají se také v nemocnicích a léčebnách.

 

Proč chránič matrace?

Chránič matrace Vám ochrání Vaše lůžko před předčasným proležením, měchanickým poškozením potahu matrace a rozlitým pitím. Chránič matrace můžete v klidu vyprat, přitom máte na čem spát.  Vyrábí se několik druhů chráničů. Slabé proti potu a tekutinám (povlečení s polyuretanem vhodné pro lidi s nadměrným pocením), prošívané s dutým rounem proti poškození  a znečištění matrace nebo s jádrem z polyuretanové, visco nebo Bio pěny. Tyto chrániče ještě zkomfortní lůžko a přídá mu několik centimetrů navíc. Ideální případ, když je Vaše matrace v dobrém stavu a chcete si spánek vylepšit čtyřmi centimetry viscoelastické pěny, která reaguje na teplotu těla.

 

Skládací matrace pro hosty

    Skládací matrace pro hosty najde využití v každé domácnosti a na cestách. Výhodou skládací matrace oproti nafukovací je větší životnost, rychlejší příprava lůžka a užitná hodnota. Na rozdíl od nafukovací nemůže dojít k úplnému mechanickému zničení ostrým předmětem, a tvoří dostatečnou oporu páteři. Rozkládací matrace ve složeném stavu zabírá poměrně málo místa, a navíc může sloužit například jako podnožka nebo "lenoška".