Návod, jak se vyznat v odborných pojmech

RG- objemová hmotnost pěny / odpor proti stlačení ( RG A/B) 

(A) Objemová hmostnost pěny udává váhu pěny ma metr krychlový. Např. metr krychlový pěny o objemové hmostnosti RG 40 váží 40 Kg. Od toho údaje si můžete odvodit životnost pěny. Čím vyžší číslo, tím je pěna kvalitnější.  Rozmezí objemové hmostnosti se běžně pohybuje od 15-55 Kg/m3.

(B) Odpor proti stlačení se udává jako sílá nutná ke stlačení vzorku 
definované plochy o 40% . Tento parametr uživatel vnímá již při prvním 
kontaktu. Pěny pro výrobu matrací běžně dosahují hodnoty 30-50, kdy:
 
30 velmi měkké (tuhost 1 z 1-5)
35 měkké            (tuhost 2 z 1-5)  H1
38 středně tvrdé (tuhost 3 z 1-5)  H2
45 tvrdé                (tuhost 4 z 1-5)  H3
50 velmi tvrdé      (tuhost 5 z 1-5)
 

POZOR! Pocitová tuhost matrace nezávisí pouze na odporu proti ztlačení, ale také na profilování a prořezání matrace. Čím širší a hlubší prořez, tím měkčí část okolo prořezu.

 

HR - High Resilience

Studené pěny se někdy označují jako HR z anglického High Resilience, tedy vysoce pružné, elastické. Jak již napovídá jejich název, tento materiál se dokáže pružně přizpůsobit lidskému tělu. Zároveň však vyniká pevností a tvarovou stálostí, která zamezuje nežádoucím deformacím. Navíc má studená pěna výbornou prodyšnost, optimálně odvádí teplo a omezuje tím výskyt roztočů,plísní a bakterií.

 

PURZkratka názvu polyuretanové pěny, vhodné pro výrobu matrací a zvukové izolace pro její vlastnosti jako prodyšnost, tvarová stálost, dlouhá životnost a cenová dostupnost. - Polyuretan 

Pěnový polyuretan se prodává pod značkou MOLITAN. Pěna vhodná pro výrobu matrací díky svým vlastnostem jako pružnost, tvarová stálost a cenová dostupnost.

 

VISCO od anglického slova Viscous-viskózní

Materiál známý pod názvem líná pěna (lazy foam) nebo termoreaktivní pěna. Vlastnosti tohot materiálu si můžete přečíst v článku o matracích.

 

LYOCELL

Označuje druh viskózových vláken vyrobených zvlákňováním v nejedovatým rozpouštědle NMMO. Roztok se po průchodu zvlákňovací tryskou sráží, rozpouštědlo se z vlákniny vypírá, recykluje (téměř stoprocentně) a vrací k novému použití. Výhody tohoto potahu: hladký, lesklý, úplná biologická rozložitelnost (ekologie), odolnost, možnost praní potahu na 60 °C